صفحات

۱۳۹۴ بهمن ۵, دوشنبه

roozonline.com: Latest News - 3 new articlesroozonline.com: Latest News - 3 new articles


سانسور سیگار در فیلم‌های ایرانی!

معاون اداره نظارت و ارزشیابی ارشاد مهم‌ترین مشکل فیلم‌های امسال سینمای ایران را سیگار کشیدن دانست و گفت با این معضل به شدت برخورد خواهیم کرد! حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی مهمترین مشکل و ممیزی‌ فیلم‌های سینمایی جشنواره‌ی فجر را صحنه‌های سیگار کشیدن دانست و نسبت به این موضوع هشداری جدی داد. ایل بیگی در مصاحبه‌ای گفته: "یکی از اصلاحاتی که باید آن را فریاد کرد، مشکل کشیدن سیگار در فیلم‌هاست. به همین دلیل از دوستان سینماگر و سازندگان فیلم‌های سینمایی می‌خواهیم به شکل جدی به این مسئله توجه داشته باشند، زیرا اگر با صحنه‌های مکرر کشیدن سیگار در فیلم‌ها روبرو شویم خیلی جدی برخورد خواهیم کرد و پیش از اینکه دیگران بخواهند مانع نمایش فیلم شوند، بهتر است خودمان این وضعیت را اصلاح کنیم. " در فیلم‌های ایرانی نشان دادن مواردی چون رقص، بوسه، سکس، تماس فیزیکی بین مرد و زن ممنوع است و پیش از این هم سیگار کشیدن بازی‌گران زن جزو موارد ممیزی به شمار می‌رفت.یکی از اصلاحاتی که باید آن را فریاد کرد، مشکل کشیدن سیگار در فیلم‌هاست. به طوری که این مسئله مهمترین مشکلی است که امسال در فیلم‌های جشنواره داشته‌ایم و تلاش کرده‌ایم بخش عمده‌ای از آن را تعدیل کنیم اما متأسفانه بعضی فیلم‌ها در این زمینه مشکل اساسی دارند. یکی از اصلاحاتی که باید آن را فریاد کرد، مشکل کشیدن سیگار در فیلم‌هاست. به طوری که این مسئله مهمترین مشکلی است که امسال در فیلم‌های جشنواره داشته‌ایم و تلاش کرده‌ایم بخش عمده‌ای از آن را تعدیل کنیم اما متأسفانه بعضی فیلم‌ها در این زمینه مشکل اساسی دارند.

    


Sponsor message
powered byad choices

اخراجی‌ها در بیت رهبری

"جانم فدای رهبر" و "لبیک یا خامنه‌ای"؛ این‌ها کلمات و عباراتی نیست که از دهان بسیجی‌های ذوب شده در ولایت یا مداحان مذهبی بیرون آمده باشد. این کلمات بخشی از نوشته‌ی یک رپر در سایت اینستاگرام است. امیر تتلو که چند ماه پیش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی این‌چنین نوشته بود: "شما اگه حالتون خوب باشه، حال ایران خوبه، جانم فداى رهبر، جانم فداى ایران، لبیک یا خامنه‌اى." بار دیگر پستی از صفحه‌ی شخصی خود را به مقام رهبری جمهوری اسلامی اختصاص داده و نوشته: "فقط یه آقا داریم اون‌ام مقام معظم رهبری." کسانی که در بازار هنری مشغول به کار هستند و به طور طبیعی کار و حرفه‌شان بر پایه‌ی مدح گفتن بنا نشده اما چنین می‌کنند! صحبت درباره‌ی کسانی است که در تریبون‌های رسمی در مدح رهبر جمهوری اسلامی سخن می‌گویند. کاری که تا چندی پیش فقط از سوی هنرمندان اسلامی و ارزشی سر می‌زد، حالا تبدیل به فعلی شده که افراد بی‌ربط به هنجارهای نظام هم انجام‌اش می‌دهند. گرچه پیش از الهام چرخنده دیگرانی هم بوده‌اند اما شاید این بازی‌گر هنوز و هم‌چنان مشهورترین مداح رهبری باشد. چرخنده در برنامه‌ی نوروزی صدا و سیما خامنه‌ای را "آقای من" خطاب کرد، او را در رده‌ی امام اول شیعیان-امام علی- قرار داد و گفت می‌خواهد اولین تبریک عیدش را به "رهبرش" بگوید. پس مدتی امیر تتلو رپری که سال‌ها منتظر گرفتن مجوز رسمی برای فعالیت است و سابقه‌ی دستگیری شدن از سوی اطلاعات سپاه را دارد، در پست‌های‌اش بر فیس‌بوک و اینستاگرام در مدح خامنه‌ای نوشت، خود را سرباز رهبری خواند و بارها از او به خاطر فعالیت‌های پیشین‌اش عذرخواهی کرد؛ با این تاکید که گفته‌ها و نوشته‌های‌اش برای گرفتن مجوز و برگزاری کنسرت در برج میلاد نیست! پیش از تتلو و چرخنده اما دیگرانی همین رویه و روش را دنبال کرده بودند. از پروانه معصومی، بازیگر سینما، که در دیدار با رهبری عنوان کرد "علی‌رغم تب چهل درجه به اشتیاق دیدار رهبر خود را به مراسم رسانده" تا محمدرضا شریفی‌نیا، محمدعلی کشاورز و علی نصیریان که در مناسبت‌های مختلف با رهبری دیدار داشته‌اند و او را مورد ستایش قرار داده‌اند. رپ می‌کنند، بدن‌شان پر از خال‌کوبی‌ست، اهل موسیقی و سینما هستند اما در نهایت خود را سرباز رهبری می‌دانند. شاید آن‌ها نسخه‌ای از شخصیت‌های فیلم اخراجی‌های ده‌نمکی در دنیای واقعیت هستند؛ لات‌ها و قماربازها و تلکه‌بگیرهایی که برخلاف ظاهرشان به خاطر منفعت شخصی به جبهه‌‌ی جدید جنگ نرم می‌روند و  نقش پاسداران نظام و رهبری را بازی می‌کنند تا بلکه گذشته‌ی خود را تطهیر کنند و مقرب و خودی بشوند.

    


Sponsor message
powered byad choices

اشتباه در مقایسه خاتمی و روحانی

علی افشاری  گذشت زمان و ضعف حافظه کنشگران سیاسی و مدنی ایران و اقدامات عامدانه و جهت دار بعضی برای تحریف مسائل باعث شده تا ذهنیتی ایجا دشود که روحانی در عرصه سیاسی محکم تر از سید محمد خاتمی بوده و تند تر به مخالفت پرداخته است!
این نظر کاملا با واقعیت بیگانه است. از یک نظر درست است روحانی فرد سیاسی تر از خاتمی است و شاید قدرت اجرایی بهتری هم داشته باشد، اما از منظر سیاست ورزی سالم . متعهد به آزادی خواهی و موازین دمکراسی فاصله سید محمد خاتمی با حسن روحانی زیاد است. در اصل مزیت های ادعایی برای روحانی مربوط به سویه های منفی سیاست ورزی است که در نگاهی ریشه ای عامل استمرار معضلات تاریخی کشور است
مقایسه موضع رئیس دولت در انتخابات های مجالس هفتم و دهم در برابر رد صلاحیت های فله ای به خوبی روشن کننده است که بر خلاف نظر مبلغان پر هیاهوی روحانی که شماری از انها سال های اصلاحات را تجربه نکرده و یا از دور دستی بر آتش داشته اند، خاتمی اصولی تر و محکم تر به اعتراض و مقاومت پرداخت. اهمیت این مساله زمانی روشن می شود که دامنه و شدت رد صلاحیت ها در انتخابات مجلس هفتم از مجلس دهم تا این مرحله کمتر بود
خاتمی تا پای تهدید به عدم برگزاری انتخابات پیش رفت. استاندارانش مواضع محکم تری گرفتند. اما روحانی تا کنون به گفتار درمانی مالوف دل خوش ساخته وبا تاکید بر پایبندی به قانون که در قاموس بخش حقیقی و حقوقی قدرت در جمهوری اسلامی مبسوط الیدی شورای نگهبان و تعیین محدوده رقابتی انتخابات توسط مصلحت سنجی رهبر بخش تخلف ناپذیر آن است، هیچ چشم اندازی از عمل موثر و متناسب نشان نداده است
تاکید وی بر اینکه مجلس نباید برای منتخبان یک جناح باشد، در جایگاه رئیس دولت و مجری انتخابات یک تعارف سیاسی بیش نیست و تا زمانی که به عمل متناسب تبدیل نشود، ارزشی ندارد و تغییری در اوضاع ایجاد نمی کند . رئیس جمهور فعال سیاسی نیست و قرار نیست فقط به ارائه رهنمود و توصیه و انتقاد و حملات کلامی به تند رو ها بپردازد بلکه باید پراتیک و برنامه ای برای گسترش اعتدال ادعایی داشته باشد. آخر ساده اندیشی در نگاه خوشبینانه و سیاست ورزی مکارانه و عوام فریبانه در نگاه بدبینانه است که کسی با علم به موانع فکر کند در جمهوری اسلامی با رئیس جمهور شدن به اعتبار رای مردم و بیان سخنرانی های خطبه وار و رایزنی های پشت پرده با آمر اصلی رد صلاحیت ها می توان مشکلات را بر طرف نمود!
خاتمی در سیاست داخلی و فرهنگی به مراتب کارنامه قابل دفاع تری از حسن روحانی دارد. البته او ضعف های قابل اعتنایی داشت و من از منتقدان و معترضان به مماشات های وی بودم و هستم اما در مقابسه با حسن روحانی به مراتب بهتر عمل کرد. از انصاف و احترام به حفظ واقعیت های تاریخی بدور است که این تفاوت را نادیده گرفت ویا وارونه نشان داد!

    


Sponsor message
powered byad choices

More Recent Articles

You Might Like


Email subscriptions powered by FeedBlitz, LLC, 365 Boston Post Rd, Suite 123, Sudbury, MA 01776, USA.